Kredili mevduat hesabı kullananlar aman dikkat. Başınıza dert açabilir

Türkiye’deki yüksek enflasyon vatandaşları kredilere, kredi kartlarına ve kredili mevduat hesaplarını kullanmaya mahkum etti. Bankalar kârlarına kâr kattı. Vatandaşlar düşük zam oranları nedeniyle borçlanmak zorunda kalıyor.

KREDİLİ MEVDUAT HESABINA DİKKAT

Son 1 yılda kredili mevduat hesabını kullananların sayısına 2 milyon yeni kişiye katıldı. Hala böyle olunca kredili mevduat kullananların sayısı 20 milyonu geçti.

FİNANS UZMANLARINDAN UYARI

Finans uzmanları ise vatandaşları uyarıyor ‘ Yakanızı kurtaramayacağınız bir mekanizma işlemeye başlayabilir’ diyorlar.

Bankalar kredili mevduat hesabı, paranız olmasa dahi size sağlanan limit dahilinde nakit para çekmenize izin veriyor. Özellikle son 1 yılda kredili mevduat hesabının kullanımında büyük bir artış gözleniyor.

28 MİLYON KİŞİ EK HESAP KULLANIYOR

2022’de 27 milyon olan kredili mevduat kullanan kişi sayısı 28 milyon 800 bine yükseldi. Vatandaşlar borçlanmak için bu yöntemi kullanıyor. Hal böyle olunca da maaşlar kredili mevduat hesabına gidiyor.

KREDİLİ MEVDUAT 175 MİLYAR LİRAYA YÜKSELDİ

Kredili Mevduat Hesaplarından çekilen para da 1 yılda yüzde 143 artarak 175 milyar liraya yükseldi.

‘BAŞINIZA DERT AÇILABİLİR’

Uzmanlar Kredili Mevduat Hesabı kullananları uyarıyor. Ekonomist Prof. Dr. Murat Ferman “Ödeyemeyeceğiniz durumlarda faizi başınıza dert açabilir”

Murat Ferman, bu durumun çok sıkıntılı olduğunu belirtip,”Ödeme veya temerrüt durumunda bir sıkıntı olduğunda faiz tahmin ettiğiniz hesapların çok ötesinde bir maliyeti sizin karşınıza gelir ve yakanızı kurtaramayacağınız bir mekanizma işlemeye başlar” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x