Bayram Tatilinde Türkiye’den Yunan Adalarına Büyük İlgi

Bayram tatilinin 9 gün olacağının kesinleşmesiyle birlikte, Türkiye’den Yunan Adaları’na olan ilgi büyük bir artış gösterdi. Kapıdan vize uygulamasına 1 Nisan itibariyle başlanacak olması da bu ilgiyi artırdı. Kapıda vize uygulaması için bazı prosedürler bulunmakta olup, konsolosluk için gerekli evrakların hazırlanarak kapıda teslim edilerek vize başvurusu için 60 Euro ödenmesi gerekmektedir. Bu gelişmeyle birlikte Yunan Adaları, Türk turistler arasında popüler bir tatil yeri olarak öne çıkmaktadır.

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, 9 günlük bayram tatilinde yurt dışında en popüler destinasyonun Yunan adaları olduğunu belirtirken
Türkiye ile maliyet açısından fark olmadığını söyledi.

GÜNLÜK EKO TAX VERGİSİ

Adalarda tatile gideceklere önemli bir uyarı daha yapan Yavuz, “Yunanistan otellerinde 1 Mart’tan itibaren Eko Tax adında ekstra bir vergi ödeniyor.
5 yıldızlı otel için odabaşı günlük 10 euro, 4 yıldızlı otel için 7 Euro, yani 1 hafta için 5 yıldızda 70 Euro ayrıca ödenmesi gerekiyor.

Nisan henüz deniz mevsimi değil, oteller de bizdeki gibi tam teşekküllü olmadığı için bir araç kiralayıp gezmek en iyisi. Benzin pahalı 2 Euro ama mesafeler kısa. Adalar küçük çocuklar için pek cazip değil.

Giderseniz Yunanlardan dedelerinin Türkiye ile ilgili hikayelerini dinlemeyi ihmal etmeyin” dedi.

EN YOĞUN TALEP MİDİLLİ, SAKIZ, KOS, RODOS VE MEİS’E

Kapıda vize uygulaması kararı alınan 10 Yunan adasından bu bayramda en yoğun talebi Midilli, Sakız, Kos, Rodos ve Meis’in gördüğünü dile getiren Yavuz, 9 günlük Ramazan Bayramı tatilinde, şu anki verilere göre 16-17 bin Türk vatandaşının tatil planladığını kaydetti.

‘HA YUNAN ADALARI, HA AKDENİZ, EGE’

Akdeniz ve Ege sahilleriyle Yunanistan adalarını da karşılaştıran Yavuz, şunları söyledi: “Bir Yunan’dan duymuştum,’Türkler turizmde köpek balığı gibi, biz deniz kaplumbağasıyız.’ Bizdeki esneklik ve yaratıcılık Yunanlarda tasavvur bile edilemiyor. Atina Havalimanı’nı yıllardır bitirmeye çalışıyorlar, biz bu arada İstanbul Havalimanı’nı yaptık. Onlar kasımda dükkanı kapatıp Atina’ya gidiyorlar, Nisan’a kadar dinleniyorlar. Yunanistan hiç ama hiçbir zaman Türkiye’nin rakibi olmayacaktır.” şeklinde ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x