‘Heimlich’ Manevrasıyla Öğrencisinin Hayatını Kurtardı!

Kepez ilçesindeki Beşkonak İlkokulu’nda öğretmen Kadim Doğan, 5 Mart günü mesai bitiminde okul kapısında bir öğretmen arkadaşıyla sohbet ederken panikle koşan 1. sınıf öğrencisi Hatice Esen’in yanına geldiğini fark etti. Esen’in bacağına dokunarak yardım istemesi üzerine Doğan, çocuğun nefes alamadığını fark ederek hemen ‘Heimlich’ manevrasını uyguladı.

30 SANİYEDE YAŞAMA DÖNDÜ

Güvenlik kamerasına da yansıyan anlarda Doğan’ın yaklaşık 30 saniye süren müdahalesi sonucunda Esen’in nefes borusuna kaçan yiyecek çıkarıldı. Panik yaşayan çocuğu sakinleştiren öğretmenler, durumu ailesine bildirdi. Esen’in ailesi, kızlarını hayata döndüren öğretmene teşekkür etti.

Öğrencisinin hayatını kurtaran Kadim Doğan, “Okul çıkışında kurslar oluyor. Kursa katılan öğrencilerimizden birisinin kardeşi, ablasının kursunun bitmesini bekliyor okulda. Öğretmen arkadaşımla muhabbet ettiğimiz sırada çocuğumuz hızlı bir şekilde yanımıza geldi ve panikle bacağıma dokundu. Dönüp baktığımda çocuğun nefes almadığını gördüm. Aklıma hemen ilk yardımda öğrendiğimiz Heimlich manevrası yapmak geldi” dedi.

Öğrencisinin başına bir şey gelmemesinden dolayı çok mutlu olduğunu belirten Doğan, “Yaklaşık 30 saniye kadar öğretmen arkadaşımızla birlikte çocuğumuzun nefes alabilmesi için uğraştık. Nihayetinde çocuğumuzun nefes borusundaki yiyecek çıktı. Öğrencimizin hemen elini yüzünü yıkadık. Biz de çok mutlu olduk. Dizlerim titriyordu o an. Onu hayata döndürebilmek bizim için çok önemliydi. Bu olaydan sonra öğretmenini arayıp bilgi verdik. Sonrasında kızımızın ailesi okula gelip bize teşekkür etti” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x