Turgut Altınok, İstiklal Marşı’nı ilk kez yanlış okumamış

AKP’li Turgut Altınok geçtiğimiz günlerde Habertürk’te Mehmet Akif Ersoy’un programına konuk olmuş, İstiklal Marşı’nın altıncı kıtasını yanlış okumuştu. Programın diğer konuklarından AKP’li şarkıcı Sinan Akçıl’ın Altınok’a verdiği sufle de yanlışı düzeltemeye yetmemişti.

HABERTÜRK’TE YANLIŞ OKUDU

Altınok, Habertürk’te İstiklal Marşı’nın altıncı kıtasını “Bastığın yerleri toprak deyip geçme tanı atanı, düşün altında binlerce kefensiz yatanı, sen şehit oğlu şehitsin alsan da dünyaları, verme bu cennet vatanı” şeklinde yanlış okuyarak gündeme gelmişti.

DİL SÜRÇMESİ Mİ YANLIŞ MI OKUDU?

Sosyal medyada çok konuşulan görüntüler “Milliyetçi söylemler üzerinden siyaset yapan Altınok, İstiklal Marşı’nı dahi düzgün okuyamıyor” yorumlarına neden olmuştu. Kimi gazeteciler de bu durumu ‘dil sürçmesi’ olarak değerlendirmişti.

ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERİN YANINDA DA YANLIŞ OKUDU

Ancak Altınok’un İstiklal Marşı’nı yanlış okuması ilk değil. Geçtiğimiz günlerde Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı’nı ziyaret ederek siyasi propaganda yapan ve milliyetçilik vurgusunu öne çıkaran Turgut Altınok’un, İstiklal Marşı’nın altıncı kıtasını yine yanlış okuduğu ortaya çıktı.

YANLIŞI ALTINOK’TAN

Altınok, Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı ziyaretinde İstiklal Marşı’nın altıncı kıtasını şöyle okuyor:

– Bastığın yerleri toprak deyip geçme tanı atanı, düşün binlerce kefensiz yatanı, sen şehit oğlu şehitsin, alsan da dünyaları verme bu cennet vatanı.

DOĞRUSU AKİF’TEN

İstiklal Marşı’nın altıncı kıtasının doğru şekli şöyle:

– Bastığın yerleri ‘toprak!’ diyerek geçme, tanı:

Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.

Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır atanı:

Verme, dünyaları alsan da bu cennet vatanı.

UYARAN ÇIKMADI, YANLIŞI ALKIŞLADILAR

Hem Habertürk’teki programda hem de Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı’nda İstiklal Marşı’nı yanlış okuyan Altınok’un ortamda bulunanlardan alkış alması işin trajikomik yanını ortaya koydu. Ne program sunucusunun ne de vakıfta yer alanların yanlışı düzeltmek için herhangi bir uyarıda bulunmaması da dikkatlerden kaçmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x